viagra

Home / Diger / Ip Ne Demek?

Ip Ne Demek?

ip ne demek

IP Adresi Ne Demektir?

IP’nin açılımı internet protokolü demektir. Türkçe karşılığı bilgisayarınızın kimliğidir. Bizim nüfus cüzdanlarımızda Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) kimlik numarasına karşılık gelmektedir.

IP Ne İşe Yarar?

IP adresi ağlardaki cihazların birbirlerini tanımasını ve iletişim içinde olmasını sağlar. İnternet bağlantısı olan her cihazın sahip olması gereken bir adrestir. Diğer türlü ağ ortamında birbirlerini tanımaları imkansız olup iletişim sağlayamazlar. Bu durum da veri akışı gerçekleşmez. Ayrıca IP adresi ile siber suçları işleyenlerin takibi sağlanır. Banka ve web sayfası vb. saldırılarını gerçekleştirenler sistemden çıkarken loglarda bıraktıkları IP adreslerinden tespit edilir. Kullanıcının ülkesi, konumu, şehri vb. gibi her türlü tespit bu adresten yapılmaktadır.

Siber suçlarda uzmanlaşmış hacker olarak tabir edilen kişiler IP adreslerini de değiştirebiliyorlar. Bu durumda yapılacak pek bir şey yok. Aynı zaman da bu işin ticaretini yapan firmalar da mevcuttur Vpn gibi programlar ile ülke, şehir ve konumunuzu değiştirebilmektedir. Tabi ki bu ücrete tabidir.

IP Adresi İkiye Ayrılır

1.IPv4: 32 bitten oluşan standart internet protokolüdür. Kendi içinde 255-0 arası rakam bulundurup bir milyardan fazla IP adresi oluşturmaktadır.
2.IPV6: 32 bitten daha büyük adresler için geçerli olup 128 bit büyüklüğündedir.

IP Adresimin Açılımı Nedir?

İnternete bağlandığınız da sistem otomatik olarak bir IP adresi atamaktadır. Bu IP adresi dinamik olup her bağlantıda son numarası değişmektedir. Fakat sabit IP adresleri de mevcuttur. Bu tamamen internet sağlayıcınız ile alakalıdır. Daha açıklayıcı olursak IP adresi noktalarla ayrılan 4 bölümden oluşur. Örneğin 55.555.55.55 şeklindedir. 1.nokta ülkeyi, 2.nokta şehri, 3.nokta servis sağlayıcı, 4.nokta ise organizasyonu vermektedir.

IP Adresimi Nereden Öğrenebilirim?

IP adresini öğrenebilmek için internette birçok uygulama mevcut iken arama motorlarından da yararlanabilirsiniz.

Ip Ne Demek?  Konumuzda eksik gördüğünüz yada aklınız takılan sorular varsa Çekinmeden Yorum atarak bizlere Sorabilirsiniz. Bir çok İnternet kullanıcımız İp ne demek konusunda bizlere mesaj atarak açıklamamızı istemişti Umarım bu Konumuz Da birden çok kişi Faydalanmıştır.

cenkay.net olarak En net en doğru bilgileri sizleri bilgilendirmek ve öğretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ip Ne Demek? Ip Adresim Nedir diye aklında soru işareti kalmamıştır umarım ziyaretçilerimizde.

About Yamtar

Check Also

Elon Musk, Tesla çalışanlarından yeni tam otomatik sürüş modunu test etmelerini ister.

Tesla CEO’su Elon Musk’un, özerk sürüş konusunda tam hızda ilerlemeye devam ettiği bildiriliyor.   Electrek , …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir